no-img
معلمان پژوهنده

گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی - معلمان پژوهنده


معلمان پژوهنده

برنامه سالانه و تقویم اجرایی تدبیر و تعالی مقطع ابتدایی و متوسطه طرح جابر اختصاصی سفارش اقدام پژوهی

ادامه مطلب

گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی
امتیاز 5.00 ( 1 رای )گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی">
zip
می 15, 2021
۹,۰۰۰ تومان
۹,۰۰۰ تومان – خرید

گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی


گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی

گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی تحت عنوان  چگونگی تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

گزارش تخصصی دبیران الهیات به همراه پنج نمونه رایگان پیشنهاد کوتاه و راهکار ارزشیابی تحت عنوان  چگونگی تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده   با فرمت ورد و قابل ویرایش و در 26 صفحه

بانک فایل پژوهشی معلمان تخصصی ترین گروه موجود در اینترنت گزارش تخصصی  خود را به بهترین شکل ممکن ارائه داده است..در این مورد تیم تخصصی ما به همراه گزارش تخصصی دبیران الهیات پنج نمونه پیشنهاد و راهکار ارزشیابی را برای شما عزیزان به صورت رایگان قرار داده است.تیم تخصصی ما اصالت گزارش تخصصی دبیران الهیات را تایید و همه محتویات آن را بر مبنای آخرین بخشنامه های آموزش و پرورش می داند.

سرفصلهای موجود در گزارش تخصصی دبیران الهیات به قرار زیر است :

عنوان مطلب پیرامون قضیه  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

سرآغاز سخن پیرامون قضیه  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

دیباچه پیرامون قضیه تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

درک مشکل پیرامون قضیه  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

بیان شرایط حاضر پیرامون قضیه  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

تنظیم و جمع نمودن منابع پیرامون قضیه  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

مطالعه و بررسی اطلاعات پیرامون قضیه تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

بحث پیرامون حل مشکل دررابطه با  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

وضعیت ثانویه پس از حل مشکلات  تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

بررسی بیشتر در رابطه با تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

ارائه مستندات پیرامون تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

پیش بینی نتایج در مورد تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

راهکارها پیرامون قضیه تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

رفرنس و منبع مورد استفاده تغییر تفکر و بینش دینی (معنوی) در دانش آموزان نهم  نسبت به آینده

نقش معلم در آموزش تفکر و بینش دینی (معنوی)

همان‌گونه که قبلا بیان شد، در آموزش تفکر و بینش دینی (معنوی) به دنبال سه چیز هستیم: دانش‌آموزان معارف دینی را درست و مستدل یاد بگیرند، فراگرفته‌های ذهنی‌شان تبدیل به باورهای قلبی شوند و در اخیر هم رفتار و کردارشان در تمام زمینه‌ها در چارچوب این معارف باشند. به عبارت دیگر آموزش تفکر و بینش دینی (معنوی) یعنی شناخت، ایمان و عمل. معلم در هر سه محور نقش‌های مهمی می‌تواند ایفا کند. اینک هر کدام را به اجمال بررسی می‌کنیم.

۱. نقش معلم در شناسایی معارف دین

معلم به جهت اینکه مستعد‌ترین افراد به لحاظ ذهنی و پاک‌ترین آنها به لحاظ قلبی و روحی و عاطفی را در اختیار دارد؛ و هم‌چنین به دلیل اینکه بیشترین وقت دانش آموزان را در اختیار دارد و مهمتر از همه عهده‌دار آموزش و تعلیم آنان است؛ می‌تواند نقش بسیار ممتازی در آموزش تفکر و بینش دینی (معنوی) آنها ایفا نماید. او می‌تواند از فرصت‌های متعددی که در حین درس دادن برایش فراهم می‌شود، استفاده کرده عقاید اسلامی را درست تبیین و باورهای نادرست و خرافاتی را که در اذهان دانش آموزان از طریق خانواده، یا محیط بیرون نقش بسته، از اعتقادات اسلامی جدا کند.

شهید مطهری در این مورد می‌گوید: «افرادی مانند من که با پرسش‌های مردم در باره‌ی مسائل دینی مواجه هستیم، کاملا این حقیقت را درک می‌کنیم که بسیاری از افراد تحت تلقینات پدران و مادران جاهل و مبلغان بی‌سواد افکار غلطی در زمینه‌ی مسائل دینی در ذهن‌شان رسوخ کرده است و همان افکار غلط اثر سوء بخشیده و آنها را در باره‌ی حقیقت دین و مذهب دچار تردید و احیانا انکار کرده است؛ ازاینرو، کوشش فراوانی لازم است صورت بگیرد که اصول دینی به صورت صحیح و واقعی خود به افراد تعلیم و القا شود». از نظر ایشان، گرچه اسلام دینی حیات‌بخش است؛ اما آموزش گزاره‌های مبتنی بر شناخت نادرست از دین، این خاصیت را از آن گرفته و اسلام را به عاملی برای سکون و عدم تحرک و بی‌خبری تبدیل کرده است.

دانش آموزان به خاطر حس کنجکاوی پرسش‌های فراوانی راجع به مسائل مختلف از جمله مسائل دینی دارند که ممکن است به پاسخ قانع کننده‌ای دست نیافته باشند و یا با پاسخ‌های غلطی که از والدین و یا کسانی دیگر دریافت‌ کرده‌اند، عقایدی نادرستی پیدا کرده باشند.

۲. نقش معلم در ایمان‌آفرینی

بعد از اینکه معلم موفق شد به دانش‌آموزان شناخت درستی نسبت به معارف دینی بدهد، نوبت تبدیل این شناخت‌های ذهنی به باورهای قلبی فرا می‌رسد. در این مرحله معلم باید با شناسایی دقیق موانع ایمان از یکطرف و درک روحیه دانش‌آموزان از سوی دیگر، تمعلمهایی را برای از میان برداشتن آن موانع بیندیشد و زیرکانه و ماهرانه آنها را اجرایی نماید. این قسمت از کار بسیار مشکل است و معلمان می‌توانند از روش پیامبران و امامان برای موفقیت نسبی در این وظیفه‌ی سنگین و خطیر، و هم‌چنین برای درک بهتر روحیات دانش‌آموزان از دستاوردهای روان‌شناسان، کمک بگیرند. به طور مشخص اقدامات زیر می‌توانند برای ایمان‌آفرینی خیلی مؤثر باشند:

۱. تقویت روحیه‌ی حق‌گرایی (بیدار کردن فطرت الهی): انسان فطرتا حق‌گراست و لذا قرآن کریم پذیرش دین را لازمه‌ی حق‌گرایی می‌داند: «حق‌گرایانه به دین رو آور که مقتضای فطرت الهی است که خداوند مردم را بر آن آفریده و در آفرینش خدا هیچ تغییری راه ندارد» (روم، ۳۰). این فطرت حق‌گرایانه‌ای که در انسان وجود دارد، گاهی نیازمند به فعلیت رساندن است، مانند فطرت انسان در دوره‌ی دانش آموزی و نوجوانی و احیانا جوانی؛ گاهی نیازمند احیاء مجدد. دومی در مورد انسان‌هایی صادق است که بر اثر برخی عوامل منفی مانند وسوسه‌های شیطانی فطرت‌شان زیر انبوهی از گناهان مدفون شده است.

معلمان مکاتب با افرادی سروکار دارند که فطرت‌شان پاک است، منتهی به مرحله‌ی فعلیت نرسیده است. این افراد چون تا هنوز فطرت‌شان تحت تأثیر عوامل منفی قرار نگرفته یا کمتر قرار گرفته، برای پذیرش حق خیلی مستعدتر از افراد میان‌سال و بزرگ‌سال هستند. معلمان می‌توانند با بیدار کردن این فطرت‌های پاک و مستعد و به فعلیت رساندن آنها ایمان‌آفرینی کنند.

اینکه چگونه می‌شود فطرت این افراد را بیدار و به مرحله فعلیت رساند، به نظر می‌رسد بهترین روش آن است که خداوند در قرآن کریم به کار برده است. خداوند در قرآن برای تقویت روحیه حق‌گرایی و جلوگیری از تأثیر عوامل منفی، انسان‌ها را از ماهیت روحیه‌ی حق‌گرایی و چگونگی تأثیرپذیری آن از شرایط بیرونی آگاه کرده است. این آگاهی از یک‌سو، باعث می‌شود خود انسان در برابر عوامل منفی، اعم از درونی و بیرونی، موضع‌گیری کند و مانع تأثیر آنها شود. از سوی دیگر، باعث می‌شود انسان در ارزیابی اعمال و رفتار خود به این موضوع توجه بیشتری نماید.

هم‌چنین روش انبیاء به ویژه رفتار پیامبر بزرگوار اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) می‌تواند به معلمان دربیدار کردن فطرت کمک نماید، چون اینها مؤثرترین روش‌شان برای هدایت، بیدار کردن و احیاء مجدد فطرت‌ها بوده است.

شما عزیزان می توانید گزارش تخصصی دبیران الهیات را به همراه اشانتیون ویژه پنج نمونه راهکار و پیشنهاد کوتاه ارزشیابی از این بخش دانلود نمایید.موضوعات :
برچسب‌ها :

درباره نویسنده

91 نوشته در معلمان پژوهنده دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


    دیدگاه ها


    دیدگاهتان را بنویسید